تبلیغات

برگزاری سومین مسابقات ملی بتن با هدف سبک ‌سازی ساختمان ‌ها

برگزاری سومین مسابقات ملی بتن با هدف سبک ‌سازی ساختمان ‌هاعضو کمیته علمی و اجرایی سومین دوره مسابقات ملی بتن گفت: این مسابقات برای افزایش تجربیات علمی دانشجویان و آشنایی با ساختمان‌سازی سبک انجام می گیرد.
نعمت الله بخشی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار جمهوری اسلامی ایران در خصوص نحوه برگزاری این مسابقات گفت: هدف از این مسابقات آشنایی و افزایش تجربیات علمی و فنی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور با بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای و چگونگی ساخت آن در شرایطی نزدیک به شرایط کارگاهی است .
وی افزود : یکی دیگر از اهداف این مسابقه بررسی ظرفیتهای موجود در کشور از نظر فناوری تولید و ساخت ، مواد و مصالح برای ساخت بتن های سبک غیر سازه‌ای جهت استفاده در دیوارهای باربر و جدا کننده است.
بخشی ادامه داد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از ساختمانها را اجزای غیر سازه‌ای تشکیل می‌دهد کاهش وزن این اجزا تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن ساختمانها دارد.
عضو کمیته علمی و اجرایی مسابقات افزود: در مرحله اول این رقابتها ، دانشجویان با استفاده از مصالح مجاز در دانشگاه خود اقدام به ساخت نمونه می‌کنند و سپس نمونه‌های ساخته شده با راهنمایی اساتید را به آزمایشگاه بتن دانشگاه صنعتی امیر کبیر ارسال می‌کنند که این نمونه‌ها روز بعد در دانشکده مهندسی عمران مورد آزمایش و داوری قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه از میان تیم‌های شرکت‌کننده از سراسر کشور، ‪ ۱۲‬تیم در هر گرایش انتخاب و به مرحله بعدی راه خواهند یافت، در خصوص کمک دانشگاهها به ساخت نمونه‌ها گفت: در مرحله دوم که ۴‬ و ‪ ۵‬ مهرماه سالجاری برگزار می شود دانشگاه تجهیزات و مصالح مورد نیاز جهت ساخت بتن را در اختیار تیم های منتخب قرار می‌دهد تا بتوانند تحت نظارت کمیته داوران با مصالح موجود نمونه‌های بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای را با حداقل چگالی و مقاومت مناسب ( ‪ 2.5‬ مگا پاسکال ) و کمترین هزینه ممکن بسازند.
بخشی در ادامه گفت: پس از عمل آوری نمونه ها، در مراسمی در روز ‪۱۴‬ مهرماه آزمایش و داوری نمونه‌های مرحله دوم انجام می‌گیرد و تیمهای برتر انتخاب می‌شوند.
عضو کمیته علمی و اجرایی مسابقات ملی بتن، مهلت ثبت نام دانشجویان را تا ‪ ۲۱‬مرداد ماه جاری عنوان کرد و افزود: در این دوره از مسابقات، امکان شرکت دانشجویان از طرف شرکت‌های صنعتی (تیم‌های مشترک دانشگاه و صنعت) نیز وجود دارد.

وی تفاوت این دوره از مسابقات را با دوره‌های قبل قابل توجه دانست و اظهار داشت: دو مرحله‌ای بودن رقابتها، نظارت قوی و شدید در همه مراحل توسط داوران و اساتید ، امکان شرکت دانشجویان از طرف شرکتهای صنعتی برای اولین بار در کشور ، استفاده از مصالح مشخص و استاندارد ، امکان استفاده از نتایج نهایی مسابقات در کارگاهها به دلیل شیوه برگزاری مسابقه ، لزوم ارائه گزارش آزمایشات انجام شده و... از ویژگیهای این دوره از مسابقات است .
به گفته بخشی ، تیمهای برتر درمرحله دوم تیمهای هستند که بیشترین امتیاز را در خصوص گزارش ارائه شده ، مقاومت فشاری بتن ، زمان ساخت و چگالی بتن کسب کرده باشند.
در صورت یکسان بودن امتیاز دو تیم بیشتر بودن مقاومت به چگالی ، برنده را تعیین خواهد کرد.
بخشی گفت : از هر دانشگاه یک تیم می‌تواند حائز رتبه اول تا سوم شود و یک دانشگاه نمی‌تواند دو رتبه اول تا سومی را داشته باشد و در پایان به سه تیم برتر لوح تقدیر و جوایز ارزنده اهدا خواهد شد.
سومین دوره مسابقات ملی بتن در دو گرایش بتن سبک سازه‌ای و سبک غیر سازه ایی شهریور و مهرماه جاری در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.

مطالب نه چندان بی‌ربط


مسیر شما: اخبار اخبار برگزاری سومین مسابقات ملی بتن با هدف سبک ‌سازی ساختمان ‌ها