تبلیغات

تأمین پارکینگ مورد نیاز در کلیه ساخت و سازها الزامی شد

تأمین پارکینگ مورد نیاز در کلیه ساخت و سازها الزامی شدمدیرکل ضوابط و مقررات شهرسازی شهرداری تهران گفت: کلیه ساخت‌و‌سازها ملزم به تأمین پارکینگ مورد نیاز بر اساس ضوابط و مقررات قانونی هستند و مصوبات دولت، شورای عالی معماری و شهرسازی و شورای شهر براین مسئله تأکید دارد.

فرزان شیروان‌بیگی خاطر نشان کرد: کلیه قوانین مصوب شهرسازی و معماری در شهر تهران همواره به پیش‌بینی پارکینگ مورد نیاز ساختمانها با کاربریهای مختلف مسکونی، تجاری و اداری تأکید دارد که طرح جامع سال 49 تهران، قدیمی‌ترین نمونه در این زمینه است. وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر ضوابط و قوانین مشخص و کاملی در این زمینه وجود دارد که مقدار پارکینگ مورد نیاز برای واحد‌های مسکونی با متراژهای مختلف و همچنین واحدهای تجاری، اداری، صنعتی و حتی مجتمع‌های چند منظوره را مشخص کرده است.


مدیرکل ضوابط و مقررات شهرسازی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در خصوص مواردی که امکان ایجاد پارکینگ را ندارند نیز گفت: در قوانین و دستور‌العمل های موجود مواردی نظیر املاک واقع در گذرهای با شیب بسیار تند، پله‌ای و کم‌عرض مستثنی شده‌اند که به همین خاطر نیز عوارض پارکینگ پرداخت می‌کنند.

به گفته شیروان بیگی، املاک با شکل هندسی خاص که امکان ایجاد پارکینگ ندارند و ورودی‌های کم‌عرض برخی زمین‌ها نیز از مواردی است که مشمول پرداخت عوارض پارکینگ می‌شوند ضمن آنکه طبقات تشویقی واحد‌های قرارگرفته در بافت‌های فرسوده نیز جهت سهولت در نوسازی با سقف مشخص، از ساخت پارکینگ معاف خواهند بود.

این مقام مسئول در حوزه معماری و شهرسازی شهرداری تهران در ادامه خاطر نشان کرد: هر واحد مسکونی ملزم به ایجاد یک واحد پارکینگ است که این مقدار در مورد واحد‌های مسکونی بالای 200 متر 5/1 واحد پارکینگ و واحد های زیر 100 متر 5/0 واحد پارکینگ است.

وی در خصوص واحدهای تجاری نیز افزود: هر واحد تجاری 100 متری 2 واحد پارکینگ باید داشته باشد و واحدهای بالای 100 متر نیز باید 3 واحد و بیشتر واحد پارکینگ تأمین کنند ضمن آنکه هر واحد تجاری کمتر از 100 متر نیز باید 1 واحد پارکینگ را پیش‌بینی کند.

مطالب نه چندان بی‌ربط


مسیر شما: اخبار اخبار تأمین پارکینگ مورد نیاز در کلیه ساخت و سازها الزامی شد