تبلیغات

خواص مکانیکی، نرمی و طاقت اجزای بتن مسلح بهبود می‌یابد

خواص مکانیکی، نرمی و طاقت اجزای بتن مسلح بهبود می‌یابدبا استفاده از زائده‌های سیم‌های مسی موجود در کشور، خواص مکانیکی، نرمی و طاقت اجزای بتن مسلح بهبود می‌یابد.

به گزارش تازه‌ترین شماره نشریه خبری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پروفسور "علی‌اکبر رمضانیانپور" استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست گفت: در پروژه انجام شده الیاف زائد مس بصورت کاملا پیوسته در داخل قالب بتن قرار گرفت و با تعیین میزان سیمان، میزان و نوع سنگدانه و روان‌کننده مصرفی، درصد اختلاط بهینه بدست آمد.

 

رییس مرکز تحقیقات بتن افزود، با تهیه نمونه‌های بتن در اندازه‌های مختلف در نمونه‌های مکعبی، منشوری و استوانه‌ای پارامترهای مختلف بتن از قبیل مقاومت فشاری، مقاومت کششی، مقاومت در مقابل ضربه، نرمی و طاقت بتن مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر رمضانیانپور در مورد نتایج بدست آمده از این پروژه اظهار داشت، بتن‌های ساخته شده با استفاده از زائده‌های مس می‌توانند بدون ایجاد گسیختگی خیز بسیار زیادی را تحمل کنند.

وی ادامه داد، استفاده از زواید مس، پیوستگی میان اجزای بتن را افزایش می‌دهد و این امر باعث می‌شود که تیرهای بتنی خیز بسیار بالایی به هنگام زلزله را تحمل نموده و سازه نرمی بالایی را از خود نشان دهد.

دکتر رمضانیانپور گفت: در شرایطی که بتن‌های معمولی با چند ضربه گوی فولادی شکسته و متلاشی می‌شوند، بتن‌های ساخته شده با استفاده از زواید مس می‌توانند ضربات بسیار زیادی را بدون گسیختگی تحمل کنند.

وی ادامه داد، با توجه به اینکه بتن‌های ساخته شده با استفاده از زواید مس از ضربه‌پذیری بسیار بالایی برخوردارند، توصیه می‌شود این بتن‌ها در سازه‌های خاص که با خطراتی از قبیل انفجار، تصادف، ضربه‌های سخت و خشن مواجه هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطالب نه چندان بی‌ربط


مسیر شما: اخبار اخبار خواص مکانیکی، نرمی و طاقت اجزای بتن مسلح بهبود می‌یابد